Хто має право реєструвати ОСББ?

Згідно Закона України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” та Порядку державної реєстрації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку (затв. Постановою КМУ від 11 жовтня 2002 року № 1521), відносини, які виникають у сфері державної реєстрації ОСББ, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", який діє з 1 липня 2004 року. 
Дія Закону про реєстрацію (ч. 1 Ст. 3), поширена на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців. 
Ч. 2 Ст. 3 визначає встановлення законом особливостей державної реєстрації. 
Ч.3 Ст. 3 встановлює , що юридична особа, для якої законом встановлені особливості державної реєстрації, набуває статус юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, передбаченому законом про реєстрацію. 
Ст. 8 Закону про реєстрацію (підписання статуту всіма членами об'єднання та нотаріального посвідчення їх підписів) не розповсюджується на ОСББ, тому що питання створення і реєстрації об'єднання врегульовані окремим спеціальним законом. 
Ст.16 Закону про реєстрацію з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірними даними про юридичних та фізичних осіб-підприємців створено Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, включення відомостей є безкоштовним. 
Держпідприємництво (лист від 11.04.2006 р. № 2797 “Про державну реєстрацію об'єднань співвласників багатоквартирних будинків”) рекомендує органу місцевого самоврядування на вибір 2 варіанти реєстрації ОСББ. 
Якщо встановлений виконавчими органами порядок держреєстрації об'єднань у відповідності із вимогами закону про ОСББ, держреєстрацію новоутвореного ОСББ проводять згідно з таким порядком з наступним включенням відомостей про це об'єднання до Єдиного державного реєстру на підставі відомостей з реєстраційної картки (форма №6) та видачею свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи. Дата реєстрації об’єднання (у свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи єдиного зразка), є дата її реєстрації відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію об'єднання, видана виконавчим органом. 
Якщо виконавчий орган прийняв рішення про державну реєстрацію об'єднання відповідно до вимог закону про реєстрацію, необхідно дотримання при оформленні документів для реєстрації об'єднання окремих вимог закону про ОСББ, які не суперечать Закону про реєстрацію, а державна реєстрація юридичної особи - об'єднання відбувається шляхом внесення даних з реєстраційної картки (форма №1), безкоштовно, відповідно до вимог закону про ОСББ. 
Держкомпідприємництво також вважає, що затверджений установчими зборами статут об'єднання не повинен містити відомості про його членів та може бути підписаний головою цих зборів, а його підпис (за законом) повинен бути посвідчений нотаріально. 
Також слід зазначити нотаріально інші установчі документи (аби не витрачати зайві кошти) та зарезервувати найменування ОСББ у держреєстратора.