Зміна тарифів ЖКУ

Український уряд має намір впровадити систему єдиного порядку формування тарифів на житлово-комунальні послуги, а не застосовувати єдиний тариф для населення на території усієї країни.


Така заява була озвучена членом Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг Юрієм Хівричем. Він відмітив, що Кабінет Міністрів затвердив у своїй постанові порядок формування тарифу по воді і теплу.


Раніше був сформований особливий порядок Національною комісією регулювання електроенергетики, яка і виконувала ці функції. Виходило так, що для підприємств, які отримують ліцензії в обласній адміністрації, — норми одні, а для ліцензіатів — абсолютно інші. У зв'язку з цим, держава розробила єдиний порядок розрахунків на тепло, один порядок на воду, на утримання житлових будинків, на газ і електроенергію.


Ці усі п'ять норм об'єднали в одну постанову Кабінету міністрів, яка на сьогодні заявляє про єдину методику розробки і затвердження тарифів на усій території української держави. Необхідно помітити, що це не означає вирівнювання тарифів в усіх регіонах країни.


Норми були розроблені Міністерством з питань ЖКГ і прийняті Кабміном, проте зараз документ направили на повторний розгляд унаслідок реструктуризації міністерства ЖКГ.


В той же час, членом комісії Валерієм Кальченко було відмічено, що порядок по формуванню тарифів на теплову енергію, питну воду, газ, електроенергію для постачання населенню вже діяли окремо, але ними не було передбачено формування тарифів на виробництво, транспортування і постачання теплової енергії. Більше того, не була включена структура собівартості тарифу.
Раніше ліцензіату треба було спрямовуватися до цінової інспекції, формувати і захищати свої витрати, а цінова інспекція робила висновки про собівартість однієї гигакалории або одного метра кубічного питної води. Після цього, ліцензіат приймали органи місцевої влади, які виносили вердикт і затверджували тариф. Процес був необратимий, оскільки та структура тарифу виконувалася ліцензіатом при виконанні своїх зобов'язань.
Відтепер ліцензіат має право захищати як рівень тарифів, так і структуру собівартості, а контроль тарифів буде і витрат визначатиметься по структурі собівартості. Саме у цьому полягатимуть функції нової комісії. За словами голови комісії Валерія Саратова, вже завершена розробка семи методик за твердженням втрат підприємств, які надають комунальні послуги.
Нині їх повинні тільки затвердити наказом в Мінрегіонстрої, а після зареєструвати в Мінюсті.